ABD’den havacılık tarihine geçecek yeni yazılım!

Neyse ki, artık dijital bir korumaya sahipler. Federal Havacılık İdaresi (FAA), Axios’a, 43 büyük ABD havalimanının, bir uçağın yanlışlıkla bir taksi yoluna iniş yapmak için sıraya girmesi durumunda hava trafik kontrolörlerini uyaran bir yazılım platformu olan ASDE-X Taksi Yolu Varış Tahmini’ni (ATAP) kullandığını bildirdi. Bir havacı artık sırf deneyimsiz veya yorgun olduğu için yerdeki yaşamları tehlikeye atamayacak.

Sistem, diğer sensörlerle birlikte standart radara dayanıyor. Ayrıca uçak boyutundan bağımsız olarak çalışıyor ve küçük turbo pervaneleri veya büyük uçakları işaretleyebiliyor. ATAP, ilk olarak 2018’de Seattle-Tacoma Uluslararası Havalimanı’nda kullanılmıştı. Şimdi FAA, uyumlu havalimanlarında yazılım yükseltmelerini geçen eylül ayında tamamladığını söyledi. Teknolojiyi kullanan havalimanlarından bazıları arasında Boston Logan, Chicago O’Hare ve New York JFK yer alıyor.

ABD’den havacılık tarihine geçecek yeni yazılım!

Bu sistem teorik bir alıştırmadan çok daha fazlası. FAA, ATAP’ın 2018’den bu yana 50’den fazla olası taksi yolu inişini yakaladığını ve 2023’te şu ana kadar kuyruğu bozan bir uçaktan kaynaklanan kaosu önleyen sekiz uyarı olduğunu belirtiyor.

ATAP’ın yükselişi, uçakların ve havaalanlarının giderek daha fazla dijital güvenlik sistemlerine güvenmesiyle ortaya çıktı. Örneğin Airbus, kısa süre önce acil durumlarda uçuşları otomatik olarak yönlendirebilen, taksi yapmaya yardımcı olan ve hatta pilotlar yetersiz kaldığında iniş yapabilen bir pilot desteğini test etmeye başladı. Tam özerklik hala uzak bir ihtimal, ancak yakında basit hatalardan bilinçsiz bir mürettebata kadar her şeye karşı birçok koruma sağlanabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*