‘Beşli Masa’ Liderinden Anket Çıkışı: “Pop Star Yarışması Değil ki Aday İçin Anket Yapılsın”

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in ‘anket’ çıkışıyla ‘Altılı Masa’dan ayrılması sonrası tartışmalar sürüyor. Masada yer alan bir genel başkanın, Meral Akşener’in anket talebine dair “Pop star yarışması değil ki aday için anket yapılsın” dediği iddia edildi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in altılı masayı terk edip ‘anketlerde öne çıkan’ CHP’li Ankara ve İstanbul büyükşehir belediye başkanlarını adaylığa çağırması sonrası tartışmalar sürüyor.

Aynı masada oturan bir başka genel başkan ise Sözcü’ye yaptığı açıklamada İYİ Parti liderinin söylediklerinin aksine Akşener’in dayatmasıyla karşı karşıya kalındığı belirtti.

Sözcü’den Saygı Öztürk’ün haberine göre; bu liderin, perşembe günkü ‘Altılı Masa’ toplantısında cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunu Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun açtığını, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal’ın da CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ismini önerdiğini söylediği aktarıldı.

İsmi açıklanmayan ‘Beşli Masa’ lideri toplantıda yaşananları şöyle anlattı:

– Toplantının gündemi belliydi. Cumhurbaşkanı adayı dışındaki meseleleri kaç zamandır konuşuyoruz. SP Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun konuyu açması üzerine ilk sözü DP Genel Başkanı Gültekin Uysal aldı. Uysal, daha önce kamuoyuna açıkladığı gibi adaylarının Kılıçdaroğlu olduğunu söyledi. Diğer genel başkanlarda aday konusunda fikirlerini söyledi.

– 5 farklı aktör Kemal Kılıçdaroğlu’nu da katarak bir noktada tavır belirlemiş, Akşener’in ki dayatma olmuyor, bizimki dayatma oluyor? Var mı böyle bir şey? ‘Pop star yarışması değil’

‘POP STAR YARIŞMASI DEĞİL’

– Bu süreç daha makul, yapıcı, kolaylaştırıcı olmalıydı. Siyasetin sadece 2 parametresi yok. Pop star yarışması değil ki aday için anket yapılsın. Siyasetin bir dengesi var. Keşke olmasaydı böyle bir şey. Kimsenin oyu da kimsenin cebinde değil. Toplumun bir ortak kararı, şuuru var o istikamette işleyecek.

– Toplantıda hepimiz konuştuk. İnsanlar fikrini söylemeyecek mi? Deprem dolayısıyla ötelenmiş bir gündem var. Akşener, “Ortak mutabakat konusunda yetki almadım” dedi. Yapılacak basın açıklamasında her kelime özenle seçildi 7-8 kez okunduktan sonra son şekli verildi. Gerilimli bir ortam yoktu. Toplantıdan sonra yemeğe geçildi, yaklaşık 1.5 saat yemek yerinde oturuldu. Öyle bir gerginlik falan olmadı yani.

– 6’lı Masa kurulduktan sonra yaptığımız toplantılarımızda farklı konular, düşünceler, farklı gerilimler oldu. Üretmemiz gereken enerjinin önünde bir sürü engeller yaşandı. Bunlarla ilgili bir şey söylemek istemem. Sonuçta yemekte de sohbet edildi, kalkıldı. Gerilimli bir kalkış olmadı.

‘HEPİMİZİ SUÇLADI’

– CHP’li büyükşehir belediye başkanını aday göstermek istemesi doğru bir adım, yaklaşım değil. İYİ Parti’nin genel sekreterini aday göstermesi olur mu?

– Akşener’in yaptığı konuşmada hepimizi suçladı. Bu ithamları kabul etmemiz mümkün değil. Çerçevesi çizilmiş, ülke bir sistem tercihi yapacak. Sistem içerisinde tercih yapılacak. Rejimin üreteceği maliyetlere katlanılacak mı, katlanmayacak mı? Katlanmayacaksa Tayyip Bey orada zaten.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir