Çin, 2023 yılı savunma bütçesine 227 milyar dolar ayırdı

14. Çin Ulusal Halk Meclisi 1. Toplantısı’na katılan Çin Halk Kurtuluş Ordusu ve Çin Silahlı Polis Gücü’nden temsilciler heyetinin sözcüsü Tan Kefei, dün basına verdiği demeçte ülkenin 2023 yıllık savunma bütçesi hakkında bilgi verdi.

Sözcü Tan, 2023 yılında ulusal savunma bütçesinin 1,58 trilyon yuan (227 milyar ABD doları) olarak belirlendiğini ve bu rakamın geçen yılki harcamalara kıyasla yüzde 7,2 arttığını hatırlattı.

Sözcü sözlerine şöyle devam etti:

Çin’in barışçıl gelişme yolunu kararlılıkla izlediğini hatırlatan sözcü, savunma amaçlı askeri politikayı takip ettiklerine dikkat çekti.

Sözcü, BM’nin askeri harcamalarda şeffaflık kategorisine aktif bir şekilde katılan Çin’in, 2008 yılından beri her sene BM’ye bir önceki mali yılın askeri harcama raporunu sunduğuna işaret etti.

Sözcü, Çin’in savunma harcamasının; Gayri Safi Yurt İçi Hasılası’ndaki (GSYİH) oranı, ulusal mali harcamalardaki oranı, kişi başına düşen savunma harcaması ve askerlerin kişi başına düşen savunma harcaması açılarından ABD dahil olmak üzere büyük askeri güçlere kıyasla düşük olduğunu vurguladı.

Sözcü, Çin’in sınırlı savunma bütçesinin; ülkenin ulusal egemenliğini, güvenlik ve gelişme çıkarlarını korumayı amaçladığını dile getirdi.

-Foreks Haber Merkezi-

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir