İBB ile metro işçileri anlaştı; olası grevler iptal edildi

İstanbul’da her gün 2 milyon kişiye hizmet veren metro ve tramvaylarda çalışan işçiler, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ile toplu sözleşme imzaladı. Masadan zamla kalkan işçiler, hazırlıklarına başladıkları grevi durdurdu. 

Independent Türkçe’den Cihan Arpacık’ın haberine göre olası grevin, 15 milyondan fazla İstanbullunun yaşadığı ve dünyanın dört bir yanından gelen turisti ağırlayan İstanbul’daki hayatı kilitlenme noktasına getireceği öngörülüyordu. İşçileri temsil eden Demiryolu İşçileri Sendikası ile toplu sözleşme imzalayan İBB, işçilere bu yıl için yüzde 70 zam vermeyi kabul etti. 

Zammın ardından brüt 15 bin 497 lira maaş alan işçilerin alacakları maaş brüt 26 bin 446 liraya getirildi.  Brüt 10 bin 588 lira maaş alan işçiler ise bundan sonra 18 bin lira alacak. İşçilere 2023 yılı için 2 bin 110 lira birleştirilmiş sosyal yardım, günde net 80 lira yemek yardımı, brüt bin 140 lira giyim ve koruyucu eşya yardımı verilecek.

Toplu sözleşmeye göre işçiler, doğal afetlerde net 4 bin 550 lira yardım alacak, onlara evlenmeleri halinde 2 bin 250 lira evlilik yardımı da yapılacak. Çocuğu olan işçilere ödenecek para ise bin 210 lira olacak.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*