İki kadın aday karşı karşıya… CHP’den HDP’ye ‘çekil’ çağrısı…

Sedat Söyler

Millet İttifakının tek aday ile girdiği Tunceli’de aday çıkarmaya yakın iki parti CHP ve YSP olarak görülüyor. Tunceli’de iki parti, 1 milletvekili çıkartmak için mücadele edecek. Kılıçdaroğlu, memleketinden hem vekil desteği hem cumhurbaşkanlığı desteği görecek mi.

CHP’nin Tunceli milletvekili adayı Hüsniye Karakoyun, eğitimci kökenli ve 20 yıldır Tunceli’de gazetecilik yapıyor. Karakoyun’un, sahibi olduğu gazetenin tüm çalışanlarının kadın olması dikkat çekti.

Karakoyun bunu, “Kadın hikayelerine dokuna dokuna yol alıyoruz. Biz, ‘Bana hayallerini anlat’ diye bir şey yapmıştık. Kadın erkek ayrımı yapmıyoruz ama kadınlar çalışma ortamında daha fazla maruz kaldıkları için biz bunu bir alternatif olarak yola çıktık” diyerek açıkladı.

Bir dönem Türk siyasetine damga vuran ve 2016’da hayatını kaybeden Tuncelili Kamer Genç’i yâd eden Karakoyun, Genç’in yerinin doldurulmasının mümkün olmadığını söyleyerek, Tunceli’nin çok fazla sorunu olduğunu ifade etti.

“20 YILDIR YAZARAK ÇOK SORUN ÇÖZDÜK”

Hüsniye Karakoyun, Tunceli’de 20 yıldır gazetecilik yaptığını belirterek, kentin sorunlarının çözümüne ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı:

“20 yılda yazarak çözümlediğimiz çok sorun oldu. 20 yıllık bir hafızaya sahibiz. Siyasi bir hafızaya, kent hafızası ve sorunlara dahil bir hafızamız var. Bizler buradan vekil çıkartınca Sayın Kılıçdaroğlu’yla diliyorum en büyük temennimiz Cumhurbaşkanı olacak ve meclis çoğunluğunu alacağız.

Bizler Sayın Genel Başkanla beraber o zaman Cumhurbaşkanı olacak bizler de kent ile onun arasında köprü olacağız. Bu sorunların giderilmesi noktasında çözüm üretmeye çalışacağız. Nedir bunlar?

-Çok fazla insanımız yurt dışına göç ediyor. Özellikle bir yıldır Kanada’ya yoğun göçler var. Gidenlerin yakınlarıyla yakın zamanda bir haber yaptım. Hane hane göç ediyoruz diye… Doğduğun kentte doyamayan insanlarız bizler. Yıllardır çatışmalı süreçte 80’li yıllarda 90’lı yıllar Dersim Katliamı sırasında sürgün edilmelerimiz. Sürgün olmasa da bir yanımız gitmek istemezken diğer tarafımız göç etmek zorunda kalıyor. Tüm bu bileşenler gelinen noktada insanlara sorduğumuz şöyle diyorlardı:

Bu ülkede bir gelecek görmüyoruz. Yakınlarına soruyoruz. Niye gittiler? Çünkü içinde devlet memuru olup gidenler var. Bu ülkede bir gelecek görmüyoruz. Ne korkunç bir şey değil mi? Vatandaşın kendi ülkesinde bir gelecek görmemesi. Nedir bu? Adalet duygumuz gelinen bu son süreçte çok fazla zedelendi. Bilginizin, başarınızın, görgünüzün… Hiçbir manası olmadığını görmeye başladık. Liyakatsiz insanların atanmaları tüm bunlar insanlarda bir karamsarlık oluşturdu. Bu sonuncunda da sürekli göç veren bir kent olduk.

Ak Parti bunu görerek bir fırsat olarak değerlendirdi. Nüfus müdürlüğü… TÜİK bir açıklama yapmıştı. 6900 kişi gitmiş, 7000 küsür kişi gelmiş. Demek ki nüfusumuz azalmamış. Ama nüfusu gerekçe göstererek 1 milletvekilimizi aldılar. Bu hakkımızı da geri alacağız. Başka kentlerin nüfusu arttığı için arttırılıyorsa o zaman geçmişte milletvekilliğin sayısını 600’e çıkardılar! Bizden almalarına gerekmiyor! Ama bu ülkenin hep kendi vatandaşıyla; düşünen, sorgulayan, üreten vatandaşıyla hep başı dertte oldu. Bir ülkede kanun yasalar ne için vardır? Vatandaşın mutluluğu için vardır. Ama bizde her kanun her uygulama sanki vatandaşına eziyet üzerine kurulmuş. Biz bunları Sayın 13. Cumhurbaşkanımız Kemal Kılıçdaroğlu geldiğinde daha 15 Mayıs gününe bile umutla uyanacağız. Biliyorum ki Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı olmasıyla beraber daha o sabah yurt dışında geni bir yankı bulacak ve birçok insanımız geri gelecek. Ben buna yürekten inanıyorum.”

Tunceli’nin ekonomi politikasına dair açıklamalar yapan Karakoyun, kendisinin bir köy çocuğu olduğunu ve tarımla ve hayvancılıkla uğraşan bir ailenin çocuğu olduğunu belirtti.

Karakoyun, kendi kendine yetebilen Tunceli’de insanların, 80 ve 90 yıllarda çatışmalar bahane edilerek göçe zorlandığını ifade ederek, o dönemde ‘Köyleri boşaltın, çatışmalı süreci, terörü bitireceğiz’ hikâyesi olduğunu kaydetti.

“TUNCELİ’DE ORGANİK TARIM YAPILIYOR”

Bu sebepten dolayı insanlar büyük kentlere veya yurt dışına göç ettiğini belirten Karakoyun, tarım ve hayvancılığın da böylece sona erdiğini söyledi. Tüm bunlara rağmen çatışmalı sürecin devam ettiğini, bunları, anlık ve düşünülmeden alınmış kararların acı sonuçları olarak değerlendiren Karakoyun, “Bugün ülke geçmişte kendi kendine yetebilirken şimdi dışa bağımlı bir ülke oldu. Biz Tunceli olarak daha şanslıyız. Organik tarım hikayesi var. İlaç kullanıyorlar ya da araçların çıkarttığı gazlar siniyor. Oysa Tunceli’de organik tarım yapılıyor. Ama köyler boşaltılmış geri dönmek isteyen insanlara izin verilmiyor. Biz hem geri dönüşleri yapacağız hem üretim daha çok artsın ve pazar alanı için çalışacağız.

Genel Başkanımız da dün paylaştığı videoda soğana değindi. Soğanın 30 lira olduğu bir ülkede yaşıyoruz. En temel mutfak malzememizin geldiği durum… O üretim tekrar çok çalışarak çabalayacağız. Adaleti temin ettiğinizde insanlar zaten kendileri gelecektir. İnsanlar bana ‘gel ev yap’ demeyecek kendileri yapacaktır. Tunceli’nin birçok köyünde geçmişte devlet nedir insanlar bilmiyordu. Kendi hayvanını kendi toprağını ekerek kendine yetiyordu. Birileri gelip adına devlet mi dersinizi sistem mi dersiniz o günün konjonktürü mü dersiniz onlar gidip o insanların hayatını mahvedip yerlerinden yurtlarından sökmedikleri sürece o insanlar hem ürettiler hem paylaştılar. Bizler aynı aşamaya gelmek istiyoruz. Üretsin artanı satsın istiyoruz.”

“BİR ALTERNATİF OLARAK YOLA ÇIKTIK”

Hüsniye Karakoyun, sahibi olduğu gazetenin tüm çalışanlarının kadın olmasını şöyle açıkladı:

Ben bir öğretmendim. Batman’da 98’li yıllarda ilk göreve başladığımda Batman’da çok fazla kadın intiharları vardı. Aslında biz kadın hikayelerine dokuna dokuna yol alıyoruz. Biz çocuklardan tutun 70, 80 yaşındaki çınarlarımızdan, ‘Bana hayallerini anlat’ diye bir şey yapmıştık. Kadın erkek ayrımı yapmıyoruz ama kadınlar çalışma ortamında daha fazla maruz kaldıkları için biz bunu bir alternatif olarak yola çıktık.

Tabi ki kadın hakları, hayvan hakları, çocuk hakları… Doğadaki her şeyin bir hakkı var. Siz bu dengeyi oturttuğunuz zaman her şey çok mutlu oluyor. Tek bir grubu öne çıkarmak yerine biz daha çok herkesin hakkının olacağı adalet duygusunu sağlayınca zaten gerisi olacaktır.”

Tunceli’de, 14 Mayıs Genel Seçimleri’nde HDP’den milletvekili adayı olan Ayten Kordu’yu ziyaret edeceğini söyleyen Karakoyun, kadın aday olmasının önemli olduğuna vurgu yaparak, kazanma olasılıklarını yüksek gördüğünü belirtti.

“HDP BELKİ BİZE BİLE JEST YAPAR”

HDP’nin kendilerine jest bile yapabileceğini kaydeden Karakoyun, sosyal medyada kendisi ve HDP’nin adayı Ayten Kordu için sosyal medyada ‘Kim kimi ezecek’ ifadesinin kullanıldığını ve bu ifadenin kendisini çok üzdüğünü söyleyerek şöyle konuştu:

“Kadın aday olması önemli. Kendisini geldiğinde ziyaret edeceğim. Burada yaşamıyor. İstanbul’da yaşıyor. Kazanma olasılığımızı büyük görüyorum. Hatta belki bize jest bile (HDP’yi kastederek Tunceli HDP il örgütünden kendi adaylığının desteklenmesi yönünde talebi olacağını ifade ediyor) yaparlar. Kılıçdaroğlu’nun memleketi. Çünkü o adaleti getirdiğinde, burada haddimi aşmak istemiyorum, kendilerinin de istediği bu değil mi? Daha adil bir Türkiye değil mi? Yaşanabilir bir ülke hepimizin temennisi bu! O anlamda da Sayın Cumhurbaşkanımız Kemal Kılıçdaroğlu kendilerini ziyaret ettiğinde parti kapatmalarını doğru bulmadığını ifade etmişti. Geldiğinde biz kadın aday arkadaşımızdan bizi desteklemesi isteyeceğiz. Çok güzel bir seçim çalışması olacak hiç kimseyi kirletmeden hiç kimseyi rakip görmeden…

Sosyal medyada, ‘Kim kimi ezecek’ diye bir cümle gördüm. Çok üzüldüm. Bizler seçime giriyoruz savaşa değil ki. Orada biri kazanınca diğerimizi ezmiş olmuyor. Kazansam da kaybetsem de arkadaşımızı gider kutlarım. Biz kazanmayı istiyoruz. Vatandaşlarımız şunu bilsinler; biz Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun elini güçlendirmezsek, parlamenter sisteme döneceğini söylüyor. Doğal olarak milletvekilliği çoğunluğa sahip olmazsak orada yapmak istediği yasal düzenlemeleri yapamayacak. Bizim bunu ilke edinmemiz lazım. Ben inanıyorum ki Dersim, Tunceli halkı bu denli okumuş etmiş… Biz kazanacağız.”

Millet İttifakının tek aday ile girdiği Tunceli’de aday çıkarmaya iki parti yakın; Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve Yeşil Sol Parti (YSP). Tunceli, iki partinin 1 milletvekili çıkartmak için mücadelesine sahne olacak! Cumhuriyet Halk Partisi lideri Kemal Kılıçdaroğlu memleketinden hem vekil desteği hem Cumhurbaşkanlığı desteği görecek mi? 14 Mayıs’ta sorularımıza cevap bulacağız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir