İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Dikbayır: Akşener’in açıklamasını Genel İdare Kurulu’nda önceden bilmiyorduk, niye bilelim ki!

T24 Haber Merkezi

İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır,  İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener‘in ağır suçlamalarla Altılı Masa’yı terk etmesinin ardından, masada ve sonrasında yaşananlara ilişkin açıklamalarda bulundu. 

Dikbayır, Akşener’in yaptığı konuşmanın metninin önceden İyi Parti Genel İdare Kurulu‘nda paylaşılmadığını, bilmediklerini söyledi. Habertürk programında Nagehan Alçı’nın “Bilmiyor muydunuz” sorusu üzerine “Niye bilelim ki” diyen Dikbayır, Genel İdare Kurulu’nun meseleler hakkında istişare ederek karar aldığını vurgulamakla yetindi.

Millet İttifakı’nın adayının kamuoyu anketiyle belirlenmesi gerektiğini savunan Ümit Dikbayır, Kübra Par’ın “Peki siz masadan kalkmak konusunda anket yaptınız mı” sorusuna, “Olur mu canım öyle şey” karşılığını verdi.

HaberTürk’te Kübra Par’la Açık ve Net programında açıklamalarda bulunan Ümit Dikbayır şu ifadeleri kullandı: 

“Öncelikle Sayın Akşener masadan kalkmadı, kaldırıldı. Toplantının ertesi günü biz Genel İdare Kurulu olarak oy birliğiyle karar aldık. Sayın Akşener’e Sayın Kılıçdaroğlu’nun adaylığını istemediğimizi söyledik.”

Seçimi birinci turda bitirebilecek adaylar var. Mesela Mansur Yavaş ismi çok öndeydi. CHP’nin Sakarya’da yaptığı ankette yüzde 70 küsür çıktı Mansur Yavaş. Hakkari’de de çıktı, Aydın’da da çıktı, Diyarbakır’da da çıktı.

Bizim yaptığımız şey milletin sesini duyurmak değil mi? Genel Başkan masaya bunu getirdi. Ha yetmedi eğer bunlara hayır derseniz bir anket yapalım. Bu bu masada millet yok demek.

“Akşener “Tweet’i kaldırırsan iyi olur” dedi”

Beşli imzayı öğrenince çok kızdım ve tweet attım. Sonra Sayın Akşener aradı ve ‘Kaldırırsan iyi olur’ dedi. Sayın Kılıçdaroğlu’nun adaylık için bu kadar direteceğini hiç kimse düşünmedi.

Sayın Akşener ‘Olaylar bu noktaya benim yüzümden gelmedi. Çıkarlarım için kimseyle pazarlık yapmadım. Sayın Kılıçdaroğlu milletin talebine onay verirse geri dönerim, gurur yapmam’ dedi. 

Bir kişi hariç hiç kimse bu adaylığı istemedi

Ersan Şen’e adaylık teklifi gitti mi? 

Dikbayır, Ersan Şen sorusuna ise şöyle yanıt verdi:

“Genel Başkanımız, adaylık konusunu herkesle istişare eder, herkesle görüşür. Ersan Şen’i adaylık teklif etmek için aramadı. Olur mu öyle şey? Aramanın amacı adaylık değil teşekkürdü.”

Nevşin Mengü: Masada kalınmasını savunan tek üye Bahadır Erdem 

Gazeteci Nevşin Mengü de Ümit Dikbayır’ın HaberTürk yayınında Bir kişi hariç hiç kimse bu adaylığı istemedi. ” sözleriyle eş zamanlı olarak, Twitter hesabından “İyip Genel İdare Kurulunda, masada kalınmasını savunan tek üye Bahadır Erdem.” ifadelerini kullandı. 

Mengü, “İyip Genel İdare Kurulunda, masada kalınmasını savunan tek üye Bahadır Erdem. Toplantıda hem kalınmalı yönünde fikrini beyan etti hem de oyunu bu yönde kullandı. Hem GİK hem divan üyesi diye düzeltmek lazım” dedi. 

TIKLAYIN | Akşener: Kılıçdaroğlu veya masa, milletin talebine olur derse, hiç gurur yapmam geri dönerim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir