Pakistan’da İslamcı parti mitinginde intihar saldırısı düzenlendi, 44 kişi öldü

T24 Dış Haberler

Pakistan’da bir siyasi miting sırasında düzenlenen intihar saldırısında en az 44 kişi öldü, 200 kişi yaralandı. İslamcı bir siyasi parti olan olan Cemiyet-i Ulema-i İslam Fazıl’ın (JUI-F) mitinginde düzenlenen intihar saldırısı, ülkedeki Taliban militanlarının eskiden kalesi olarak görülen kuzeybatıdaki Bajur bölgesinde gerçekleşti.

Yerel polisin açıklamasında, intihar bombacısı tarafından gerçekleştirilen saldırının, partinin üst düzey liderlerinin oturduğu sahneye yakın bir yerde düzenlendiği belirtildi. Saldırının arkasında Afganistan’da faaliyet gösteren ve Taliban’ın düşmanı olan bir IŞİD grubunun olabileceği, soruşturmanın ise sürdüğü aktarıldı.

JUI-F partisinin Pakistan hükümetinin koalisyon ortağı olduğu öğrenildi. Başbakan Şahbaz Şerif, saldırının sorumlularını “İslam, Kuran ve Pakistan adına konuşanları hedef alan teröristler” diyerek kınadı ve onların “varlığını bitirecekleri” sözünü verdi.

Saldırıyı henüz üstlenen olmadığı açıklanırken, IŞİD’in Pakistan’da bu yıl içerisinde gerçekleştirilen pek çok saldırının arkasında olduğu ve daha önce de JUI-F’ı hedef aldığı biliniyor. Terör örgütünün Pakistan’daki daha önceki saldırılarını “Pakistan Eyaleti” kolu adına üstlendiği belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x