Saddam Hüseyin’i sorguya çeken ajan 20 yıl sonra konuştu! ”30 saniye içinde hakkımdaki iki şeyi bildi’

ABD’nin o dönemki başkanı George W. Bush, 19 Mart 2003 tarihinde ülkenin tepeden tırnağa kitle imha silahları ile dolu olduğunu öne sürerek Irak’ın işgal edilmesi emrini verdi. ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin başkent Bağdat’a girmesi sonrası ortadan kaybolan dönemin lideri Saddam Hüseyin 13 Aralık’ta Kuzey Irak’ta bir delikte saklanırken bulundu.

“İLK BAŞTA KORKTUM”

Saddam Hüseyin’in yakalanması sonrası ABD yönetimi, ülkenin şimdiye kadar yaptığı en önemli sorgulamalardan birini yürütmek üzere FBI ajanı George Piro’yu görevlendirdi.

İçeri kimsenin girmesine izin verilmediği sorgu odasında yedi aylık bir süre boyunca Saddam Hüseyin’le konuşan FBI ajanı, CNN’den Peter Bergen’e yaptığı açıklamada üslerinin kendisini arayıp “Saddam Hüseyin’le bir yıl geçirmeye hazır ol” dediğini ve bunun onu ilk başta korktuğunu açıkladı.

FBI ajanı George Piro/FBI

“30 SANİYE İÇİNDE 2 ŞEYİ HEMEN ANLADI”

Görevini iyi bir şekilde yerine getirmek için hemen gidip Saddam Hüseyin ile ilgili kitaplar alan ve hayatını baştan sona inceleyen Piro, onunla ilk tanışmasında devrik liderin kendisine baktığını ve 30 saniye içinde 2 şeyi hemen anladığını anlattı;

“İçeri girdiğimde ona adımın George Piro olduğunu ve onu sorgulamak için görevlendirildiğimi söyledim. Bana baktı ve ‘sen Lübnanlısın’ dedi. Ona ailemin Lübnanlı olduğunu söyledim. Sonra bana Hristiyan olduğumu söyledi. Bunların onun için sorun olup olmadığını sordum. Bana ‘kesinlikle hayır’ dedi. Lübnanlıları seviyordu”

7 aylık geçirdikleri sorgulama süreci hakkında dikkat çeken detaylar veren Piro şunları söyledi;

“Başlangıçta onu sadece sabahları görüyordum. Resmi sorgulamalar haftada bir ya da iki kez yapılıyordu ve birkaç saat sürüyordu. Zaman geçtikçe onunla daha fazla bire bir zaman geçirmeye başladım. Özellikle ilk birkaç ayda amacım onu ​​konuşturmaktı.

Hayatta neye değer verdiğini, neyi sevdiğini, sevmediğini sordum. Böylece tarihten sanata, spordan siyasete kadar her şeyi konuştuk.”

“LADİN’İ SEVMİYORDU, EN BÜYÜK DÜŞMANI İRAN’DI”

CIA’in o dönem kullandığı gelişmiş sorgulama tekniklerini kullanmadığını belirten Piro, “Saddam dürüst, açık sözlü ve konuyu tartışmaya istekli olduğunu hissedene kadar kitle imha silahları veya El Kaide’den bahsetmeyecektim” dedi ve sözlerine şöyle devam etti;

“Daha sonraki konuşmalarımızda bana Usame bin Ladin’i sevmediğini ve El Kaide’nin ideolojisine inanmadığını söyledi. ABD yönetiminin elinde olduğundan endişe ettiği kitle imha silahlarına sahip olmadığını söylüyordu. Ona göre ülkesinin en büyük düşmanı ABD ya da İsrail değil, İran’dı. Elinde kitle imha silahları olduğunu söylerken amacı İran’ı korkutmaktı”?

Saddam Hüseyin, yargılandığı “davada insanlığa karşı işlediği suçlar nedeniyle” asılarak ölüme mahkum edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir