Almanya’dan İsrail vatandaşlarına oturma izni muafiyeti

Almanya Federal İçişleri Bakanı Nancy Faeser, ülkedeki İsrail vatandaşlarının oturma iznine başvurmadan ya da ülkede vize almadan kalabilecekleri süreyi uzatmak için başvuru yapmadan 26 Nisan’a kadar Almanya’da kalabileceğini açıkladı.

Reuters haber ajansının aktardığına göre, İsrail vatandaşları, vize olmadan 90 gün boyunca Almanya’da kalabiliyor. Yapılan bu değişiklikle birlikte, Almanya’daki İsrail vatandaşları, 26 Ocak-26 Nisan tarihleri arasında oturma izni zorunluluğundan muaf olacak. Faeser, “Düzenlememizle birlikte, İsrail vatandaşlarının oturma iznine başvurmak zorunda olmadan üç ay daha Almanya’da kalmasını sağlayacağız. Bu, bu zor durumda destek vermek istediğimiz insanlar için pragmatik ve bürokratik olmayan bir yardım” dedi.

DIŞİŞLERİ BAKANI’NDAN ‘ACİL İNSANİ ARA’ ÇAĞRISI

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları 108 gündür devam ederken, Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock da Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlenen Avrupa Birliği (AB) Dışişleri Bakanları toplantısı öncesi yaptığı açıklamada, Filistin halkına insani yardımların ulaşması için Gazze’de acil insani ara verilmesini istedi.

Dışişleri Bakanı Baerbock, “Gazze’deki durumu hafifletmek, özellikle çocukların inanılmaz acılarını dindirmek ve aynı zamanda hala Hamas’ın elinde bulunan rehinelerin serbest bırakabilmesi için Gazze’de insani duraklamalara acilen ihtiyacımız var” dedi.

Baerbock, AB toplantısında ağırlıklı olarak Gazze’ye yönelik insani yardımın artırılmasının yollarını ve insani ara için diplomatik çabaları görüşeceklerini ifade ederek, “İsrail ancak Filistinliler güvenlik içinde ve onurlu şekilde yaşayabildiği zaman güvenlik içinde yaşayabilir. Filistinliler de ancak İsrail güvenlik içinde yaşadığında onurlu, güvenli ve özgür şekilde yaşayabilir” diye konuştu. Baerbock, iki devletli çözümün İsrail-Filistin sorununun çözülmesinin tek yolu olduğunu vurguladı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x